Eventyrsport København K
Information
Nørre Voldgade 9 | 1358 København KTelefon:
Mail:
Sortiment
Åbningstider
| Ugedag | Åbningstider |
|---|---|
| Mandag | 10:00-18:00 |
| Tirsdag | 10:00-18:00 |
| Onsdag | 10:00-18:00 |
| Torsdag | 10:00-18:00 |
| Fredag | 10:00-18:00 |
| Lørdag | 10:00-16:00 |
| Søndag | Lukket |
Specielle åbningstider
| Dato | Anledning | Åbningstider |
|---|---|---|
| 5.6.2026 | Grundlovsdag | -Lukket |
| 21.6.2026 | Søndagsåbent | 11:00-15:00 |
| 27.9.2026 | Søndagsåbent | 11:00-15:00 |
| 24.12.2026 | Juleaften | -Lukket |
| 25.12.2026 | 1. Juledag | -Lukket |
Se flere åbningstider
Eventyrsport, Nr. Voldgade 9, ligger lige ved Nørreport Station, midt i København.
Der er betalingsparkering tæt på butikken og på Israels Plads. Du har derudover Metro, S-tog og busser lige ved Nørreport station overfor butikken. Vi har desværre ikke mulighed for at hjælpe kørestolsbrugere ned i butikken pga trapper, men vi henviser til vores butik i Frederiksberg Centret, hvor de er klar til at hjælpe.
Her er rigtig Københavner-stemning. Butikken består af to lejligheder i to plan, der er slået sammen, og derfor får du en intimitet, som du ikke finder andre steder.
Her tilbyder vi udstyr og beklædning til voksne – om du skal en tur i de danske skove eller bestige Kilimanjaro, så kan vi hjælpe dig.
Du bliver taget godt imod af vores personale, som alle er passionerede friluftsentusiaster med masser af outdoor erfaring. Vi har altid din tur i centrum og er ærlige omkring produkter og bestræber os altid på, at give dig netop det, du har brug for, for at din tur bliver den bedste.
Er du medlem af vores kundeklub, vokser vi gerne dine Fjällräven G1000®-produkter for dig, og trænger dine sko eller støvler til lidt kærlighed, kan du aflevere dem (i rengjort stand) hos os. Så sørger vi for, at de får en ordentlig omgang voks, så de er klar til at modstå de strabadser, du måtte udsætte dem for.
Vi glæder os til at se dig og hjælpe dig ud på din næste tur.
