The North Face

Størrelsesguide The North Face

Her kan du se en størrelsesguide til produkter fra The North Face. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Målene svarer til dine kropsmål og ikke tøjets mål. Medmindre andet er angivet, er målene angivet i cm.

Sådan tager du mål:

sc_page2_d_htm_women_da
sc_page2_d_htm_men_da

DAMER

Tøj - overdele:

Størrelse 
Bryst (cm)Talje (cm)Hofte (cm)Ærmelængde (cm)
XS78-8161-6481-8680
S84-8966-7189-9181
M91-9474-7694-9983
L99-10281-84102-10988
XL107-11289-94109-11989
XXL117-11999-102119-12791

(Scroll til højre for mere info)

Tøj - underdele:

Størrelse
Talje cmHofte cmIndvendig benlængde (short) cmIndvendig benlængde (regular) cmIndvendig benlængde (long) cm
XS61-6481-86717681
S66-7189-91727783
M74-7694-99727783
L81-84102-109747984
XL89-94109-119747984
XXL99-102119-127747984

(Scroll til højre for mere info)

Tøj - underdele (USA):

Størrelse (USA)
Talje (cm)Hofte (cm)Indvendig benlængde (short) cmIndvendig benlængde (regular) cmIndvendig benlængde (long) cm
264-6686-89727783
466-6989-91747984
669-7191-94747984
871-7494-96747984
1074-7697-99747984
1276-79102-104747984
1481-84104-107758085

(Scroll til højre for mere info)

Handsker:

Håndens omkreds måles rundt om knoerne uden tommeltotten. Håndens længde måles fra håndleddet og til spidsen af langefingeren.

Størrelse
Håndens omkreds (cm)Håndens længde (cm)
XS14,5-16,513,5-15
S17-1816-17
M19-2018-19
L20+19-20

(Scroll til højre for mere info)

HERRER

Tøj - overdele:

Størrelse
Bryst (cm)Talje (cm)Hofte (cm)Ærmelængde (cm)
XS84-8666-7181-8684
S91-9674-7989-9485
M99-10481-8697-10286
L107-11289-94104-10988
XL114-12296-104112-11790
XXL124-135107-114119-12492
3XL137-147117-124127-13295

(Scroll til højre for mere info)

Tøj - underdele:

Størrelse
Talje (cm)Hofte (cm)Indvendig benlægde (short) cm.Indvendig benlængde (regular) cmIndvendig benlængde (long) cm
XS66-7181-86758085
S74-7989-91758085
M81-8697-102768186
L89-96104-109768186
XL96-104112-117788388
XXL107-114119-124788388
3XL117-124127-132798489

(Scroll til højre for mere info)

Tøj - underdele (tommer):

Størrelse (tommer)
Talje (cm)Hofte (cm)Indvendig benlængde (short) cmIndvendig benlængde (regular) cmIndvendig benlængde (long) cm
2869-7184-86758085
3074-7689-91758085
3279-8194-97768186
3484-8699-102768186
3689-91104-107768186
3894-97109-112778388
4099-102112-114778388
42104-107117-119778388

(Scroll til højre for mere info)

Handsker:

Håndens omkreds måles rundt om knoerne uden tommeltotten. Håndens længde måles fra håndleddet og til spidsen af langefingeren.

StørrelseHåndens omkreds (cm)Håndens længde (cm)
XS16-1715-16
S18-1917-18
M20-2119-20
L22-2321-22

(Scroll til højre for mere info)

UNISEX

Huer:

Størrelse
Hovedets omkreds (cm)
One Size57,8
S/M eller M56,5
L/XL eller L59

Strømper:

Størrelse
Skostørrelse (EU)
S34-37
M38-41
L42-45
XL46-49

BØRN

Sådan måler du:

sc_page2_d_htm_boys_da

Tøj - Piger:

XSSMLXLXXL
Højde120133143,5151160165
Vægt18-22.523-2930-38.539-4545.5-5252.5-59
Bryst58,5657073,581,589
Talje58,561646672,578,5
Hofte616973,5798896,5
Armlængde5863,567717681
Skridtlængde5461667073,576

(Scroll til højre for mere info)

Tøj - Drenge:

XSSMLXLXXL
Højde119129141151160173
Vægt18-22.523-2930-39.540-47.548-56.557-63.5
Bryst5763,568,572,58087,5
Talje5963,566707682,5
Hofte58,565707582,590
Armlængde586569728085
Skridtlængde5361667177,580

(Scroll til højre for mere info)

Handsker:

Håndens omkreds måles rundt om knoerne uden tommeltotten. Håndens længde måles fra håndleddet og til spidsen af langefingeren.

StørrelseHåndens omkreds (cm)Håndens længde (cm)
S1313
M1515
L1717

(Scroll til højre for mere info)