Reima

Størrelsesguide Altra

Her kan du se en størrelseguide til produkter fra Altra. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Sådan tager du mål:

measurements-2
no_image

TØJ

0-5 år:

Alder (ca)
3 m
6m9 m1 år1,5 år2 år3 år4 år5 år
Størrelse/højde (A)62687480869298104110
Bryst (cm) (C)464748,5505254565860
Talje (cm) (D)484950515253545556
Hofte (cm) (E)535455565758606264
Skulder + arm (cm) (F)28,430,833,235,638,140,643,145,648,3
Indvendig benlængde (cm) (G)2124273033,53740,54447,5
Udvendig benlængde (cm) (H)38,141,444,7485256606367

(Scroll til højre for mere info)

6-14 år:

Alder (ca)
6 år
7 år8 år9 år10 år11 år12 år13 år14 år
Størrelse/højde (A)116122128134140146152158164
Bryst (cm) (C)626466697275788184
Talje (cm) (D)575860626466687072
Hofte (cm) (E)666870727578818487
Skulder + arm (cm) (F)5153,756,459,662,865,768,671,674,6
Indvendig benlængde (cm) (G)5154,55861,56568,571,574,577,5
Udvendig benlængde (cm) (H)7175798387,291,495,198,8102,5

(Scroll til højre for mere info)

D-modeller / mere rummelige bukser:

Alder (ca)
2 år
3 år4 år5 år6 år7 år8 år9 år10 år11 år12 år
Størrelse/højde (A)9298104110116122128164140146152
Talje (cm) (D)59-6760-6861-6962-7063-7164-7266-7468-7670-7872-8074-82
Hofte (cm) (E)6668707274767880838689
Indvendig benlængde (cm) (G)3740,54447,55154,55861,56568,571,5
Udvendig benlængde (cm) (H)566063677175798387,291,495,1

(Scroll til højre for mere info)

HUER

6-12 mdr1-1,5 år2-4 år2-5 år4-7 år7-12 år12-14 år
Hovedstørrelse (cm) (B)46485052545658

(Scroll til højre for mere info)

HANDSKER

Alder (ca)
0-12 m
6-18 m1-2 år2-4 år4-6 år6-8 år8-10 år10-12 år12-14 år
Størrelse012345678
længde håndflade (cm)891011,51314151617
Omkreds hånd (cm)1011,512,513,515161717,518

(Scroll til højre for mere info)

FODTØJ

fod_maal

Få barnet til at stå på et stykke papir med hælen mod væggen. Markér fodens længde på papiret og mål derefter afstanden til starten af papiret. Tjek fodlængden i skemaet. Der er taget højde for plads til at vokse.

CMEU
11,219
11,820
12,521
13,122
13,823
14,524
15,225
15,826
16,527
17,228
17,829
18,530
19,231
19,832
20,533
21,234
21,835
22,536
23,237
23,838
24,539
25,140

Kilde: Reima