Icebreaker

Størrelsesguide Icebreaker

Her kan du se en størrelsesguide til produkter fra Icebreaker. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Målene svarer til dine kropsmål og ikke tøjets mål. Medmindre andet er angivet, er målene angivet i cm.

DAMER

Overdele:

Hvis du ligger på to forskellige størrelser med bryst og højde, så anbefaler Icebreaker at gå efter den størrelse, der passer til brystmålet.

XSSMLXL
Bryst76-8282-8888-9494-100100-107
Armlængde77-77.577.5-7878-78.578.5-7979-79.5
Talje58-6464-7070-7676-8282-89
Hofter84-9090-9696-102102-107107-113

(Scroll til højre for mere info)

Underdele:

Hvis du ligger på to forskellige størrelser med talje og hofte, så anbefaler Icebreaker at gå efter den størrelse, der passer til hoftemålet.

XSSMLXL
Talje58-6464-7070-7676-8282-89
Hofter84-9090-9696-102102-107107-113

(Scroll til højre for mere info)

Pasform:

Pasform-kvinder

Strømper:

StørrelseSMLOnesize
USA5,5-77,5-99,5-116-10,5
UK3-4,55-6,57-8,53,5-8
EU35-3738-4041-4336-42
Læg, omkreds (cm)30-3333-3636-39-

(Scroll til højre for mere info)

sokker

HERRER

Overdele:

Hvis du ligger på to forskellige størrelser med bryst og højde, så anbefaler Icebreaker at gå efter den størrelse, der passer til brystmålet.

SMLXLXXLXXXL
Hals34-3636-3838-4141-4343-4646-49
Bryst83-9191-9999-107107-115115-123123-133
Armlængde86.5-8787-87.587.5-8888-8989-9090-91

(Scroll til højre for mere info)

Underdele:

Hvis du ligger på to forskellige størrelser med talje og hofte, så anbefaler Icebreaker at gå efter den størrelse, der passer til hoftemålet.

SMLXLXXLXXXL
Talje71-7878-8585-9292-9999-106106-116
Hofter88-9494-100100-107107-113113-120120-128

(Scroll til højre for mere info)

Pasform:

herrer

Strømper:

StørrelseSMLXLOnesize
USA7-8,59-10,511-12,513-14,59-13
UK6-7,58-9,510-11,512-13,58-12
EU39-41,542-4444,5-46,547-4942-47
Læg, omkreds (cm)33-3636-3939-4242-45-

(Scroll til højre for mere info)

sokker

UNISEX

Handsker:

Handsker_2018
Handsker_2018_del2

BØRN

Størrelse (alder)234568101214
Højde (cm)9298104110116128140152164
Vægt (kg)13-1515-1717-1919-2121-2424-2929-3737-4646-55
Bryst (cm)525456586066727884
Talje (cm)515253545559636771
Hofte (cm)5456,55961,56470768288

(Scroll til højre for mere info)

Kilde: Icebreaker