Black Diamond

Størrelsesguide Black Diamond

Her kan du se en størrelsesguide til produkter fra Black Diamond. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Målene svarer til dine kropsmål og ikke tøjets mål. Medmindre andet er angivet, er målene angivet i cm.

DAMER

Tøj:

StørrelseXSSMLXL
Hals (cm)34,535,536,53840,5
Bryst (cm)82,5-86,587,5-91,592,5-9899-105,5106,5-114
Udvendig armlængde (cm)77,577,5797979
Talje (cm)65-68,569,5-7475-8081-8990-99
Hofte (cm)87,5-91,592,5-96,597,5-103104-110,5111,5-120,5
 Indvendig benlængde (cm)7577,577,577,577,5

(Scroll til højre for mere info)

Størrelse (nummerisk)24681012
Talje (cm)66-68,568,5-7171-73,573,5-7676-78,578,5-82,5
Hofte (cm)89-91,591,5-9494-96,596,5-9999-101,5101,5-105,5
Indvendig benlængde (cm)7577,577,577,577,577,5

(Scroll til højre for mere info)

HERRER

Tøj:

StørrelseXSSMLXL
Hals (cm)38,539,540,54244,5
Bryst (cm)86,5-9091-96,597,5-104105-113114-123
Udvendig armlængde (cm)858586,586,587,5
Talje (cm)68,5-72,573,5-7980-86,587,5-95,596,5-106,5
Hofte (cm)85-8990-95,596,5-103104-112113-122
Indvendig benlængde (cm)808082,58585

(Scroll til højre for mere info)

Størrelse (tommer)283032343638
Talje (cm)68,5-72,573,5-77,578,5-82,583,5-87,588,5-92,593,5-97,5
Hofte (cm)85-8990-9495-99100-104105-109110-114
Indvendig benlængde (cm)808082,582,58585

(Scroll til højre for mere info)