Ulvang

Størrelsesguide Ulvang

Her kan du se en størrelsesguide til produkter fra Ulvang. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Målene svarer til dine kropsmål og ikke tøjets mål. Medmindre andet er angivet, er målene angivet i cm.

Sådan måler du:

Ulvang_m_ltagning

DAMER

Tøj:

StørrelseXSSMLXL
A: kropslængde (cm)160-163164-167168-171172-175176-179
B: Bryst (cm)838794100106
C: Talje (cm)6268748086
D: Hofte (cm)879398104110
E: Indvendig benlængde (cm)7577798183
F: Ærmelængde (cm)7476788082

(Scroll til højre for mere info)

HERRER

Tøj:

StørrelseSMLXLXXL
A: kropslængde (cm)176-179180-183184-187188-191192-195
B: Bryst (cm)94100106112118
C: Talje (cm)80869298104
D: Hofte (cm)94100106112118
E: Indvendig benlængde (cm) 8284868890
F: Ærmelængde (cm)8587899193

(Scroll til højre for mere info)

BØRN

Tøj:

Størrelse (alder)891011121314
A: kropslængde (cm)128134140146152158164
B: Bryst (cm)64677073767982
C: Talje (cm)5859,56162,5646668
D: Hofte (cm)6871,57578,58085,588
E: Indvendig benlængde (cm)59626568717579

(Scroll til højre for mere info)

Kilde: Ulvang