Montane

Størrelsesguide Montane

Her kan du se en størrelsesguide til produkter fra Montane. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Målene svarer til dine kropsmål og ikke tøjets mål. Medmindre andet er angivet, er målene angivet i cm.

DAMER

Tøj:

Størrelse (EU)323436384042
Bryst (cm)78-8282-8686-9090-9494-9898-102
Talje (cm)60-6464-6868-7272-7676-8080-84
Hofte (cm)86-9090-9494-9898-102102-106106-110
Indvendig benlægnde "regular" (cm)75,57778,58081,583
Indvendig benlægnde "short" (cm)70,57273,57576,578
Indvendig benlægnde "long" (cm)80,58283,58586,588

(Scroll til højre for mere info)

Handsker:

StørrelseXSSML
Håndfladens omkreds (cm)
(uden tommelfingeren) 
17-1818-1919-2020-21
Håndens længde (cm)16-1717-1818-1919-20

(Scroll til højre for mere info)

HERRER

Tøj:

StørrelseXSSMLXLXXL
Bryst (cm)9297102107112117
Talje (cm)717681869196
Indvendig benlægnde "regular" (cm)7677,57980,58283,5
Indvendig benlægnde "short" (cm)7172,57475,57778,5
Indvendig benlægnde "long" (cm)8182,58485,58788,5

(Scroll til højre for mere info)

Handsker:

StørrelseSMLXL

Håndens omkreds (cm)
(uden tommelfingeren) 

17,5-19,519,5-2222-2424-25,5
Håndens længde (cm)16-1818-2020-22,522,5-24

(Scroll til højre for mere info)

UNISEX

Huer:

StørrelseSMLXL
Hovedets omkreds (cm)55-56,556,5-5858-59,559,5-61

(Scroll til højre for mere info)

Kilde: Montane