Lego Wear

Størrelsesguide Lego Wear

Her kan du se en størrelsesguide til produkter fra Lego Wear. Tallene er kun vejledende, da den rigtige størrelse til dig kan være afhængig af den konkrete models pasform og dine personlige præferencer.

Målene svarer til dine kropsmål og ikke tøjets mål. Medmindre andet er angivet, er målene angivet i cm.

Krop-opm_ling
Tekst-opm_ling

STORE BØRN

Tøj:

Alder6 år7 år8 år9 år10 år11 år12 år
A: Størrelse=højde i cm116122128134140146152
B: Brystvidde i cm58606264666972
C: Taljevidde i cm56575859606264
D: Hofte i cm6264,56769,57274,577
E: Ærmelængde i cm5355,55860,56365,568
F: Benlængde (indersøm) i cm5255,55962,5666972

(Scroll til højre for mere info)

SMÅ BØRN

Tøj:

Alder9 mdr.1 år1,5 år2 år3 år4 år5 år
A: Størrelse=højde i cm7480869298104110
B: Brystvidde i cm47495152,55455,557
C: Taljevidde i cm49505152535455
D: Hofte i cm48505254565860
E: Ærmelængde i cm3537,54042,545,54850,5
F: Benlængde (indersøm) i cm24273034394448,5

(Scroll til højre for mere info)

Kilde: Lego Wear